Rodzaje fotokalendarzy
Kalendarze na ściane i na biurko. Jednostronnicowe i wielostronnicowe. Małe, średnie i duże. Poznaj najczęściej kupowane rodzaje i formaty kalendarzy drukowane z dowolnymi zdjęciami.
Fotokalendarz jest doskonałym pomysłem na prezent noworoczny dla najbliższych. Jest to kalendarz, który ozdabia się fotografiami. Można zakupić gotowe fotokalendarze tematyczne, na przykład ze zdjęciami krajobrazów czy zwierząt, ale nic nie zastąpi osobiście przygotowanego kalendzarza z wydrukowanymi fotografiami np. członków rodziny lub własnych artystycznych zdjęć . Fotokalendarze spełniają doskonale funkcję dekoracyjną, ponieważ zdjęcia zajmują zazwyczaj jej większą część, a sam kalendarz mieści się na niewielkiej powierzchni.
Istnieje wiele rodzajów i formatów kalendarzy. Najpopularniejszymi wariantami są z pewnością ścienne. Zazwyczaj produkowane są w wersji miesięcznej, chociaż znajdą się również modele z dodatkowymi dwoma miesiącami lub wersji całorocznej. Miesięczne są głównie dwustronne, co oznacza, że na jednej stronie zamieszczony jest jeden miesiąc, a na kartce – dwa. Jest to rozwiązanie oszczędne i ekologiczne, chociaż wśród kalendarzy zamawianych indywidualnie górują wersje jednostronne – 12 stronnicowe.
Kolejnymi popularnymi modelami fotokalendarzy ściennych są wysokie i wąskie warianty trójmiesięczne – są to kalendarze trójdzielne. Przedstawiają one miniony, aktualny i kolejny miesiąc, przy czym każdy jest umieszczony na osobnej kartce. Aby zmienić miesiąc, zazwyczaj należy wyrwać trzy kartki z każdego stosu. Na rynku pojawiają się także warianty, w których kartki przekłada się na drugą stronę. Większość z tego typu fotokalendarzy wyposażona jest w plastikowy suwak pozwalający na zaznaczenie aktualnego dnia. Fotografie umieszcza się nad kartami miesięcznymi, a producenci wzbogacają ramki tematycznymi grafikami. Są to kalendarze spełniające przede wszystkim funkcję informacyjną. Ich obecność w domu sprawia, że łatwo można sprawdzić, w jakim dniu tygodnia odbędzie się planowana wizyta u dentysty, jak najlepiej zaplanować urlop na przyszły miesiąc, czy też kiedy będą święta wolne od pracy.
Oprócz fotokalendarzy ściennych producenci i dystrybutorzy polecają wersje biurkowe. Szczególnie przydają się one wszystkim, którzy dużo czasu spędzają za biurkiem, a nie koniecznie w kuchni. Wykonawcy fotokalendarzy prześcigają się w ilości wariantów kalendarzy biurkowych. Pojawiają się między innymi wersje całoroczne, półroczne i miesięczne. Kalendarze miesięczne zazwyczaj są dwustronne, przy czym na jednej stronie umieszcza się czasami miniaturowe kalendarze poprzedniego i kolejnego miesiąca, bądź dodatkowe miejsce na notatki. Warto zaznaczyć, że fotokalendarz biurkowy najlepiej spełnia swoją funkcję wtedy, kiedy umożliwia użytkownikowi zapisywanie na nim rozmaitych treści. Dlatego właśnie coraz popularniejsze są kalendarze biurkowe w wersji tygodniowej. Na jednej kartce takiego wariantu kalendarza rozpisany jest cały tydzień, dzień po dniu. Dla każdego dnia pojawiają się wtedy dodatkowe informacje, takie jak imieniny, święta, fazy księżyca, wschody i zachody słońca. Możliwe, że pod każdym dniem roboczym (lub nawet do niedzieli) znajduje się specjalne miejsce na organizację czasu, często z rozpisanymi godzinami od około ósmej do dwudziestej. Podobnie jest z fotokalendarzami biurkowymi na każdy dzień. Tego typu kalendarze są doskonałe dla dzieci, nastolatków, studentów i osób umawiających się na liczne spotkania. To już prawie organizer. Każde spojrzenie na kalendarz przypomina o zaplanowanej czynności i pomaga uporać się z uciekającym czasem. Każdy kalendarz biurkowy można postawić. Jest tak skonstruowany, aby był stabilny i nie przewracał się.
Fotokalendarze mogą mieć różne wielkości. Te ścienne są dużo większe od biurkowych. Najmniejsze z dostępnych kalendarzy ściennych można zamówić w formacie A4. Najpopularniejsze wielkości to A3 i A2, zdarzają się jednak większe modele. Mniejsze kalendarze ścienne są przeznaczone raczej do powieszenia na tablicy korkowej lub magnetycznej i nie są zbyt wyraźne. Wśród kalendarzy biurkowych przoduje format A5, chociaż są także inne, szczególnie stosowane przy wariantach tygodniowych.
Przed zamówieniem należy zastanowić się nad pożądaną wielkością, ilością fotografii, wielkością kalendarza, dodatkowymi informacjami, czcionkami i innymi tego typu niuansami. Kalendarze zawierają często dodatkowe miejsca na notatki, złote myśli, listy zakupów, czy organizację czasu. Wielu producentów proponuje różne warianty użytego do produkcji papieru. Można zamówić wersje matowe, błyszczące, sztywne lub miękkie. Do wyboru jest cały kalejdoskop projektów, dodatków i wariantów pozornie identycznych kalendarzy. Fotokalendarz drukowany na zamówienie, aby był efektowny musi być opatrzony ładnymi i dobrymi zdjęciami. Można zapytać osobę sprzedającą, jaki format fotografii jest najodpowiedniejszy oraz jaka kolorystyka i tło zdjęcia będą współgrały z podstawowym projektem kalendarza. Aby nie przepłacać, warto korzystać z ofert zakupów grupowych takich jak Grupon lub sprawdzić ceny na Fotoindex.pl, wśród których znajdą się atrakcyjne promocje na fotokalendarze od sprawdzonych producentów.